RTX600V Nowe rozwiązanie firmy ELIWELL w regulacji mebli...

Firma Eliwell wprowadza na rynek nową serię sterowników RTX600/V, przeznaczoną do ciągów chłodniczych z pulsacyjnymi elektronicznymi zaworami rozprężnymi. Biorąc pod uwagę naciski kładzione na ochronę środowiska, Eliwell wyposażył go w szereg funkcji umożliwiających optymalizację zużycia energii (Environmentally Optimised). W połączeniu z dostępnymi regulatorami EWCM 9000, ID 985/V , V800 oraz systemem Televis, pozwala osiągnąć znaczne oszczędności energii i ułatwia pracę związaną z instalacją i konserwacją układów chłodniczych. Główną ideą przyświecającą jego powstaniu było zaprojektowanie uniwersalnego sterownika, który w łatwy sposób będzie można zaadoptować do każdej instalacji chłodniczej stosowanej w supermarketach. Pozwala to na kompleksową kontrolę i optymalizację wszystkich funkcji mebli i komór chłodniczych.

Sterownik jest pierwszym regulatorem w ofercie Eliwell'a,który w jednej obudowie łączy funkcje sterownika chłodniczego oraz modułu regulacji przegrzania układów opartych na elektronicznych zaworach rozprężnych, niezależnie od wersji AC (prądu zmiennego) jak i DC (prądu stałego). Układ sterowania zaworem jest dodatkowo wyposażony w niezależny bezpiecznik przeciążeniowy. Sterownik posiada nową funkcje "Smart Defrost" służącą do optymalizacji zużycia energii elektrycznej podczas odszraniania. Po uruchomieniu procesu sterownik kontroluje go i w zależności od odczytanej temperatury aktywuje/dezaktywuje przekaźnik odszraniania (rys.2). Dzięki wyjściu SSR i dodatkowemu czujnikowi temperatury mamy możliwość modulacyjnej regulacji grzałkami ościeżnicy w oparciu o punkt rosy. Aby ułatwić instalacje wszystkie przyłącza sterownika są oparte na rozłącznych konektorach. Dodatkowo oprogramowanie posiada 8 wstępnie skonfigurowanych aplikacji, co skraca do minimum czas pierwszego uruchomienia układu.

RTX600/V współpracuje z czujnikami temperatury NTC, PTC, PT1000 oraz przetwornikami ciśnienia prądowymi i ratiometrycznymi. Konfiguracja zaworu EEV została sprowadzona do ustawienia jednego parametru niezależnie od marki zastosowanego zaworu. Zmniejszenie kosztów obsługi podczas pracy zapewnia zintegrowany system nadzorujący pracę sterownika "Watch Dog", który ma za zadanie ciągłą kontrolę poprawności działania regulatora.

Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne.

 

 

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 3/2012)

 
 

Do pobrania