Nowa seria sterowników ELIWELL ID Plus

Firma Eliwell, z początkiem 2012r, wprowadziła do oferty nową serię elektronicznych sterowników IDPlus w postaci pięciu modeli: IDPlus 902, IDPlus 961, IDPlus 971, IDPlus 974, IDPlus 978.Zostały one zaprojektowane specjalnie dla ułatwienia pracy instalatorów.

Nowa seria sterowników oparta jest na sprawdzonych i niezawodnych algorytmach pracy wypróbowanych w sterownikach ID. W stosunku do poprzedniej serii w sterowniku zmieniono wygląd panela czołowego, który został wyposażony w duże cyfry w bursztynowym kolorze oraz w kolorowe ikony funkcji i trybu pracy.

Poza wizualnymi zmianami, poszeżono możliwości i funkcjonalność sterownika. Podczas pierwszego uruchomienia mamy możliwość wybrania jednej z czterech domyślnych aplikacji (Rys.2) co znacząco przyśpiesza pierwszą konfigurację sterownika. Ponadto posiadają możliwość rejestracji alarmów HACCP. Każde przekroczenie temperatury poza określone widełki przechowywania towaru zostanie zasygnalizowane i zapisane w pamięci sterownika.

Każdy sterownik wyposażony jest w konfigurowalne wejście (przyłącze 11), które można zastosować jako odczyt temperatury lub wejście logiczne. Jeśli wejście zostanie zaprogramowane jako odczyt temperatury sprężarki/skraplacza daje nam to możliwość jej kontrolowania i w momencie przekroczenia bezpiecznej temperatury pracy do automatycznego zatrzymania sprężarki oraz zasygnalizowania alarmu przegrzania (overheating). Włączony alarm pozwoli na odpowiednio szybkie poinformowanie serwisu o nieprawidłowości pracy układu i usunięciu przyczyny oraz uchroni przed uszkodzeniem sprężarki. Jeśli natomiast wejście zaprogramujemy jako wejście cyfrowe mamy możliwość podłączenia do niego układów zabezpieczających takich jak presostaty lub inne alarmy zewnętrzne zabezpieczające pracę układu lub jako wejście sterownicze do uruchamiania dodatkowych funkcji energooszczędnych. Sterowniki IDPlus 971, 974 i 978 posiadają dodatkowo drugie wejście logiczne w gnieździe TTL.
W zależności od modelu mamy do dyspozycji od jednego do czterech wyjść przekaźnikowych, które możemy skonfigurować w zależności od modelu jako wyjście do sterowania sprężarka/odszranianie/wentylatory/światło/alarm/pomocnicze/stan-by. Modele IDPlus 961, 971, 974 posiadają przekaźnik o podwyższonej obciążalności elektrycznej 2HP do bezpośredniego sterowania sprężarką do 2HP, co znacząco ułatwia montaż i zmniejsza koszt instalacji.

Jedną z innowacji wprowadzonych w tych modelach jest możliwość programowania sterowników z poziomu komputera PC. Dzięki zastosowaniu dodatkowej karty kopiującej UniCard USB i oprogramowania Device Manager (Rys.3) mamy do dyspozycji cała tablicę parametrów i możemy indywidualnie zaprogramować każdy parametr. Opcja zapisywania konfiguracji w pamięci komputera ułatwia dalszą obsługę serwisową oraz tworzenie nowych instalacji w oparciu o sprawdzone aplikacje.

Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne oraz polskie wersje oprogramowań i dokumentacji.mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 2/2012)

 
 

Do pobrania