Chłodnice powietrza firmy LU-VE Contardo

Firma Lu-Ve Contardo już od 25 lat jest producentem szerokiej gamy wymienników ciepła. Nieustannie prowadzone badania w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem pozwalają na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Dbałość o wykonanie każdego urządzenia zapewnia certyfikacja zgodna z normami ISO 9001. Każde urządzenie opuszczające bramę fabryki posiada certyfikat EUROVENT. Firma Lu-ve jako pierwsza w europie otrzymała, we wrześniu 2000, certyfikat EUROVENT - „CERTIFY- ALL” dla całej serii chłodnic i skraplaczy. Certyfikat ten gwarantuje, iż wartości katalogowe są wartościami rzeczywistymi.

Pośród całej gamy wymienników ciepła możemy wyróżnić wentylatorowe chłodnice powietrza w których zwiększenie wydajności uzyskuje się za pomocą wentylatora, wymuszającego przepływu powietrza poprzez parownik. W celu zwiększenia powierzchni wymiany ciepła powszechnie stosowane są parowniki lamelowe dające możliwość zwiększenia wydajności przy zmniejszonych gabarytach.
Lu-Ve jako pierwsza firma na świecie zastosowała technologię rurek wewnętrznie rowkowanych, które pozwalają na zwiększenie wydajności chłodnicy nawet o 73%.
Innowacją jest stosowanie opatentowanego rozdzielacza czynnika chłodniczego JET-O-MATIC®, który   pozwala na równomierne rozprowadzanie czynnika chłodniczego we wszystkich rurkach co daje bardziej stabilną i wydajną pracę parownika oraz efektywniejszy proces odszraniania.
Kolejnym elementem składowym chłodnicy są wentylatory. Zastosowanie wentylatorów ssących powoduje równomierne „rozłożenie” strumienia przepływającego powietrza, co poprawia warunki wymiany ciepła. Kolejną korzyścią zastosowania ssących wentylatorów jest równomierne zaszronienie parownika, a tym samym zmniejszenie czasu odszraniania dające oszczędność energii.
Zastosowanie opatentowanej osłony wentylatora JETSTREAMER® ze zintegrowanymi kierownicami zapewnia jednorodny przepływ powietrza przez wymiennik, większy całkowity strumień powietrza a także daleki zasięg strugi. Ponad to JETSTREAMER® pozwala na utrzymanie wysokich wydajności wymiany termicznej w przypadku oszronienia.
Wprowadzono również bardzo wydajny wymiennik TURUBOCOIL® złożony z aluminiowych wysokowydajnych lamel (TURBOFIN®) z turbulatorami o specjalnym kształcie redukującym osuszanie powietrza i powstawanie szronu oraz miedzianych rurek wewnętrznie rowkowanych o małej średnicy i wysokiej efektywności wymiany ciepła.
Produkowane przez firmę Lu-Ve Contardo chłodnice powietrza możemy podzielić w zależności od przeznaczenia na dwie grupy: chłodnice komercyjne oraz chłodnice przemysłowe.

Spośród komercyjnych chłodnic powietrza możemy wyróżnić następujące serie produktów:
Seria FHC.
Nowopowstała kompaktowa seria FHC jest rozszerzeniem poprzedniej rodziny SHC.
Nowa osłona wentylatora JETSTREAMER®, zapewnia jednorodne rozprowadzenie przepływu powietrza na wymienniku, większy strumień powietrza oraz  bardzo rozległy obszar użytkowania wentylatora w fazie oszronienia. Poza tym charakterystyczna jest cichobieżna praca i niskie zużycie energii. Dostępne są również wersje J z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BMD-SMD-BHD-SHD
Chłodnice podstropowe z dwustronnym wyrzutem powietrza. Charakteryzują się zoptymalizowanymi rozdzielaczami i obiegami chłodniczymi, które zapewniają maksymalne wydajności wymiennika ciepła w różnych warunkach pracy chłodnicy.
Gama BENEFIT (B): rozdzielacz JET-O-MATIC®
Gama SUPER (S): rozdzielacz Venturi
Seria BMA-SMA
Nowe chłodnice kątowe przeznaczone do małych komór chłodniczych. Posiadają superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 oraz nową obudowę ze stali ocynkowanej, pokrytej proszkowo farbą epoksypoliesterową jest odporna na korozję. Dostępna jest również wersja BENEFIT z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BHA-SHA
Chłodnice kątowe przeznaczone do małych komór chłodniczych o kształcie ograniczającym szkody powstałe podczas przypadkowych uderzeń. Kanały i osłony wentylatora oraz panele boczne są wykonane ze sprawdzonego materiału stosowanego już od dziesięcioleci w lodówkach komercyjnych o niskiej temperaturze. Ponad to posiada super wydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2. Dostępna wersja BENEFIT z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BHP-SHP
Chłodnice BHP-SHP dedykowane są do regałów chłodniczych. Wyposażone są w superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 charakteryzujący się wysokim wskaźnikiem wydajność/koszt. Dostępne są również wersje BENEFIT z silnikiem elektronicznym.
Seria BHS-SHS
Chłodnice BHS-SHS przeznaczone dla szaf i małych komór chłodniczych  Posiadają superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 charakteryzujący się wysokim wskaźnikiem wydajność/koszt. Dostępne są również wersje BENEFIT z silnikiem elektronicznym.

Przemysłowe chłodnice powietrza
Seria CHS-LHS
Chłodnice serii CHS-LHS przeznaczone do komór chłodniczych.
CHS  charakteryzuje się wymiennikiem ciepła TURBOFIN® 3 z przesuniętymi rzędami rurek do zastosowań w temperaturach dodatnich oraz ujemnych, dla komór przeznaczonych do przechowywania produktów z niską zawartością wilgoci lub opakowanych.
LHS charakteryzuje się wymiennikiem ciepła TURBOFIN® 4 z wewnętrznie rowkowanymi rurkami w rzędach, charakteryzujący się ulepszoną powierzchnią wtórną lamel w stosunku do powierzchni pierwotnej rurek, przeznaczony do zastosowań w komorach do przechowywania produktów z wysoką zawartością wilgoci i do zamrażania.
Seria CDH
Chłodnice CDH z podwójnym wyrzutem powietrza dostępne są w 3 wersjach  wersjach: SLIM (CD45H - Ø 450mm (4P), LOW Ventilation (CDH63H - Ø 630mm (6P)) oraz HIGH Capacity (CD64H - ¨ 630mm (4P)). Wyposażone są w superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2. Dostępne są również w wersjach specjalnych z lamelami ALUPAINT®, lamelami miedzianymi CU, z tacą izolowaną oraz z obudową ze stali nierdzewnej
Seria FF (Fast Frezer)
Chłodnice serii FF charakteryzują się cichobieżną pracą oraz niskim zużyciem energii . Zastosowano również wymiennik ciepła  TURBOFIN® 4 z wewnętrznie rowkowanymi rurkami w rzędach. Przeznaczone do instalacji chłodniczych i mroźniczych (tunel) produktów spożywczych.

 

mgr inż. Jolanta Kowal
P.W. AVICOLD Sp.J.

(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna"6-7/2011)

 
 

Do pobrania