RTX600V Nowe rozwiązanie firmy ELIWELL w regulacji mebli chłodniczych

Firma Eliwell wprowadza na rynek nową serię sterowników RTX600/V, przeznaczoną do ciągów chłodniczych z pulsacyjnymi elektronicznymi zaworami rozprężnymi. Biorąc pod uwagę naciski kładzione na ochronę środowiska, Eliwell wyposażył go w szereg funkcji umożliwiających optymalizację zużycia energii (Environmentally Optimised). W połączeniu z dostępnymi regulatorami EWCM 9000, ID 985/V , V800 oraz systemem Televis, pozwala osiągnąć znaczne oszczędności energii i ułatwia pracę związaną z instalacją i konserwacją układów chłodniczych. Główną ideą przyświecającą jego powstaniu było zaprojektowanie uniwersalnego sterownika, który w łatwy sposób będzie można zaadoptować do każdej instalacji chłodniczej stosowanej w supermarketach. Pozwala to na kompleksową kontrolę i optymalizację wszystkich funkcji mebli i komór chłodniczych.

Sterownik jest pierwszym regulatorem w ofercie Eliwell'a,który w jednej obudowie łączy funkcje sterownika chłodniczego oraz modułu regulacji przegrzania układów opartych na elektronicznych zaworach rozprężnych, niezależnie od wersji AC (prądu zmiennego) jak i DC (prądu stałego). Układ sterowania zaworem jest dodatkowo wyposażony w niezależny bezpiecznik przeciążeniowy. Sterownik posiada nową funkcje "Smart Defrost" służącą do optymalizacji zużycia energii elektrycznej podczas odszraniania. Po uruchomieniu procesu sterownik kontroluje go i w zależności od odczytanej temperatury aktywuje/dezaktywuje przekaźnik odszraniania (rys.2). Dzięki wyjściu SSR i dodatkowemu czujnikowi temperatury mamy możliwość modulacyjnej regulacji grzałkami ościeżnicy w oparciu o punkt rosy. Aby ułatwić instalacje wszystkie przyłącza sterownika są oparte na rozłącznych konektorach. Dodatkowo oprogramowanie posiada 8 wstępnie skonfigurowanych aplikacji, co skraca do minimum czas pierwszego uruchomienia układu.

RTX600/V współpracuje z czujnikami temperatury NTC, PTC, PT1000 oraz przetwornikami ciśnienia prądowymi i ratiometrycznymi. Konfiguracja zaworu EEV została sprowadzona do ustawienia jednego parametru niezależnie od marki zastosowanego zaworu. Zmniejszenie kosztów obsługi podczas pracy zapewnia zintegrowany system nadzorujący pracę sterownika "Watch Dog", który ma za zadanie ciągłą kontrolę poprawności działania regulatora.

Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne.

 

 

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 3/2012)

 
 

Nowa seria sterowników ELIWELL ID Plus

Firma Eliwell, z początkiem 2012r, wprowadziła do oferty nową serię elektronicznych sterowników IDPlus w postaci pięciu modeli: IDPlus 902, IDPlus 961, IDPlus 971, IDPlus 974, IDPlus 978.Zostały one zaprojektowane specjalnie dla ułatwienia pracy instalatorów.

Nowa seria sterowników oparta jest na sprawdzonych i niezawodnych algorytmach pracy wypróbowanych w sterownikach ID. W stosunku do poprzedniej serii w sterowniku zmieniono wygląd panela czołowego, który został wyposażony w duże cyfry w bursztynowym kolorze oraz w kolorowe ikony funkcji i trybu pracy.

Poza wizualnymi zmianami, poszeżono możliwości i funkcjonalność sterownika. Podczas pierwszego uruchomienia mamy możliwość wybrania jednej z czterech domyślnych aplikacji (Rys.2) co znacząco przyśpiesza pierwszą konfigurację sterownika. Ponadto posiadają możliwość rejestracji alarmów HACCP. Każde przekroczenie temperatury poza określone widełki przechowywania towaru zostanie zasygnalizowane i zapisane w pamięci sterownika.

Każdy sterownik wyposażony jest w konfigurowalne wejście (przyłącze 11), które można zastosować jako odczyt temperatury lub wejście logiczne. Jeśli wejście zostanie zaprogramowane jako odczyt temperatury sprężarki/skraplacza daje nam to możliwość jej kontrolowania i w momencie przekroczenia bezpiecznej temperatury pracy do automatycznego zatrzymania sprężarki oraz zasygnalizowania alarmu przegrzania (overheating). Włączony alarm pozwoli na odpowiednio szybkie poinformowanie serwisu o nieprawidłowości pracy układu i usunięciu przyczyny oraz uchroni przed uszkodzeniem sprężarki. Jeśli natomiast wejście zaprogramujemy jako wejście cyfrowe mamy możliwość podłączenia do niego układów zabezpieczających takich jak presostaty lub inne alarmy zewnętrzne zabezpieczające pracę układu lub jako wejście sterownicze do uruchamiania dodatkowych funkcji energooszczędnych. Sterowniki IDPlus 971, 974 i 978 posiadają dodatkowo drugie wejście logiczne w gnieździe TTL.
W zależności od modelu mamy do dyspozycji od jednego do czterech wyjść przekaźnikowych, które możemy skonfigurować w zależności od modelu jako wyjście do sterowania sprężarka/odszranianie/wentylatory/światło/alarm/pomocnicze/stan-by. Modele IDPlus 961, 971, 974 posiadają przekaźnik o podwyższonej obciążalności elektrycznej 2HP do bezpośredniego sterowania sprężarką do 2HP, co znacząco ułatwia montaż i zmniejsza koszt instalacji.

Jedną z innowacji wprowadzonych w tych modelach jest możliwość programowania sterowników z poziomu komputera PC. Dzięki zastosowaniu dodatkowej karty kopiującej UniCard USB i oprogramowania Device Manager (Rys.3) mamy do dyspozycji cała tablicę parametrów i możemy indywidualnie zaprogramować każdy parametr. Opcja zapisywania konfiguracji w pamięci komputera ułatwia dalszą obsługę serwisową oraz tworzenie nowych instalacji w oparciu o sprawdzone aplikacje.

Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne oraz polskie wersje oprogramowań i dokumentacji.mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 2/2012)

 
 

Oszczędność energii elektrycznej w zestawach sprężarkowych.

Podążając za światowym trendem racjonalnego gospodarowania energią firma ELIWELL wprowadza nowe rozwiązania technologiczne obniżające zużycie energii elektrycznej w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych. Efektem tych działań są serie sterowników posiadające dodatkowe, innowacyjne funkcje energooszczędności. W łatwy sposób można je zidentyfikować dzięki charakterystycznemu, drukowanemu logo eo z przodu urządzenia.

W tej idei powstały nowe sterowniki do zestawów sprężarkowych serii EWCM 9000. Umożliwiają one regulację sprężarkami i wentylatorami skraplacza w taki sposób, aby utrzymywać minimalny poziom zużycia energii.
W nowoczesnych supermarketach układy chłodzenia mogą pochłaniać do 50% całkowitego zużycia energii elektrycznej, będąc przez to istotnym obciążeniem w budżecie energetycznym obiektu.

Szczegółowa analiza pokazała, iż można uzyskać oszczędności energii na poszczególnych rozwiązaniach.
85 % - dynamicznej nastawie skraplania
  5 % - dynamicznej nastawie parowania
10 % - płynna regulacja sprężarką inverterową

Na dzień dzisiejszy Eliwell oferuje w swoich sterownikach najszerszy zakres rozwiązań umożliwiających oszczędność energii elektrycznej w układach chłodniczych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych algorytmów, nowe sterowniki EWCM EO są w stanie:

 • Dobrać optymalne ciśnienie skraplania na podstawie panujących warunków, aby spowodować zwiększenia współczynnika COP (efektywności systemu). Uzyskuje się to poprzez dynamiczną nastawę temperatury (ciśnienia), co umożliwia zmniejszenie ilości energii zużywanej przez silniki wentylatorów skraplacza. Obecność dodatkowego czujnika temperatury czynnika za skraplaczem, pozwala na optymalne dochłodzenie czynnika niezależnie od typu skraplacza.
 • Utrzymać optymalną temperaturę (ciśnienie) odparowania w zależności od temperatury wewnątrz obiektu (zazwyczaj sali sprzedaży w supermarkecie) z wyraźnymi korzyściami podczas nocy kiedy możliwe jest obniżenie wartości nastawy ciśnienia ssania.
 • Zarządzać częstotliwością pracy urządzeń o płynnej regulacji (inverter) jak i regulowanych stopniowo, aby utrzymać optymalne ciśnienie skraplania i zoptymalizować ich zużycie, unikając przez to zbędnych rozruchów i zatrzymań.

Te oszczędności energetyczne uzyskano na układzie modelowym złożonym z trzech sprężarek stopniowych i jednej sprężarki inverterowej z płynną regulacją ciśnienia skraplania.

Dodatkowe oszczędności energii elektrycznej do 13% można uzyskać dzięki zastosowaniu funkcji "odzysku ciepła skraplania", która umożliwia odzyskanie energii cieplnej, która była by tracona, do ogrzewania dodatkowych systemów (CWU, CO), dzięki czemu uzyskujemy dodatkowe profity z funkcjonowania układu.

Wszystkie wejścia i wyjścia są niezależne i konfigurowalne, zapewniając adaptację do większości aplikacji. Specjale menu Szybkiego Startu pozwala w kilku krokach wykonać procedurę pierwszej konfiguracji urządzenia, co znacząco skraca czas uruchomienia.

Nowy panel sterowania z podświetlonym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz graficzny interfejs pozwala w przejrzysty sposób odczytać podstawowe parametry układu jak i szybko poruszać się po menu sterownika.

Nowa seria EWCM 9100 jest zamiennikiem poprzedniej, dobrze znanej  serii EWCM 900.
Zmniejszona liczba parametrów potrzebnych do klonowania ze starszej wersji, ułatwia uruchomienie instalacji oraz utrzymanie jej dotychczasowego standardu.

Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne oraz polskie wersje oprogramowań i dokumentacji.

 

 mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 1/2012)

 
 

Regulacja zestawem sprężarkowym za pomocą sterowników serii EWCM_4100

W układach chłodniczych i klimatyzacyjnych o zmiennym obciążeniu cieplnym w celu utrzymania prawidłowego ciśnienia ssania stosuje się sprężarki lub zestawy sprężarkowe o zmiennej wydajności chłodniczej. Aktualnie najczęściej uzyskuje się to na trzy sposoby, a mianowicie przez zastosowanie sprężarki o płynnej regulacji prędkości obrotowej (sprężarki inverterowe), poprzez zastosowanie sprężarki półhermetycznej wielotłokowej z wyłączeniem cylindrów lub poprzez zastosowanie kilku mniejszych sprężarek. Aby tego typu układy pracowały prawidłowo wymagane jest zastosowanie odpowiedniego systemu sterowania. W tym celu firma Eliwell stworzyła serie sterowników EWCM.

Seria EWCM 4000 zawiera 3 rodzaje regulatorów, które są idealnym rozwiązaniem dla małych i średnich układów sprężarkowych. Urządzenia tej serii są zamiennikami starszego, dobrze znanych sterowników EWCM 400. Regulatory EWCM 4120, 4150 oraz 4180 charakteryzują się prostotą obsługi i montażu (montaż panelowy 32x74 mm). Wszystkie wejścia i wyjścia są niezależne oraz konfigurowalne co daje możliwość przystosowania regulatorów do większości aplikacji, które wymagają stopniowej lub płynnej pracy sprężarek i wentylatorów. Wszystkie modele posiadają wbudowany zegar czasu rzeczywistego (RTC) z rocznym kalendarzem oraz przyłącze TTL umożliwiające podłączenie do regulatora Karty Kopiującej, Systemu Televis/ModBus RTU lub komputera PC. Szeroki zakres wejść i wyjść może zostać zwiększony poprzez zastosowanie zewnętrznego przekaźnika, modułów do płynnej regulacji wentylatorami skraplacza lub podłączenie falownika do płynnej regulacji sprężarką.

EWCM 4120
Elektroniczny sterownik chłodniczy przeznaczony do sterowania zestawem składającym się maksymalnie z 4 sprężarek i wentylatorem skraplacza. Posiada 2 wejścia analogowe (0...10V/ 4...20mA/ ratiometryczny 0...5V) dla przetworników ciśnienia ssania i tłoczenia. Ponadto posiada 7 wejść cyfrowych, 4 wyjścia przekaźnikowe, wyjście TRIAC do płynnej regulacji wentylatorem skraplacza oraz wyjście analogowe PWM do zewnętrznego modułu.

EWCM 4150
Elektroniczny sterownik chłodniczy przeznaczony do sterowania zestawem składającym się maksymalnie z 4 sprężarek lub 4 wentylatorów skraplacza. Posiada 2 wejścia analogowe (0...10V/ 4...20mA/ ratiometryczny 0...5V) dla przetworników ciśnienia ssania i tłoczenia. Posiada 7 wejść cyfrowych (D.I.), 5 wyjść przekaźnikowych i wyjście analogowe(V-I) oraz 2 wyjścia PWM do zewnętrznych modułów.

EWCM 4180
Elektroniczny sterownik chłodniczy przeznaczony do sterowania zestawem składającym się maksymalnie z 4 sprężarek i wentylatorami skraplacza. Posiada 2 wejścia analogowe (0...10V/ 4...20mA/ ratiometryczny 0...5V) dla przetworników ciśnienia ssania i tłoczenia. Posiada 7 wejść cyfrowych (D.I.), 5 wyjść przekaźnikowych i wyjście analogowe(V-I) oraz 2 wyjścia PWM do zewnętrznych modułów.

 

 mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 12/2011)

 
 

System sterowania elektronicznym pulsacyjnym zaworem rozprężnym

Podążając za światowym trendem działań proekologicznych również branża chłodnicza wprowadza rozwiązania pozwalające na optymalizację zużycia energii elektrycznej. Przykładem jednego z takich rozwiązań są coraz częściej stosowane Elektroniczne Zawory Rozprężne. Charakteryzują się one stabilną pracą oraz szybką reakcją na zachodzące zmiany obciążenia cieplnego.

Elektroniczny Pulsacyjny Zawór Rozprężny jest najczęściej sterowany za pomocą modułu wykonawczego regulującego czasem jego otwarcia w zależności od wymaganej wydajności. Biorąc pod uwagę wszystkie warunki pracy zawór zapewnia minimalne przegrzanie w czasie optymalizacji pracy zestawu sprężarkowego.

Wychodząc na przeciw swoim klientom firma Eliwell stworzyła kompletny System Sterowania Pulsacyjnym Elektronicznym Zaworem Rozprężnym, składający się z następujących elementów:

 • moduł wykonawczy V800,
 • elektroniczny pulsacyjny zawór rozprężny typu PXV,
 • regulator ID 985/V,
 • wyświetlacz (programator) IWK/V,
 • czujnik temperatury typu NTC Fast,
 • ratiometryczny przetwornik ciśnienia typu EWPA 030 (0-5V).


PXV
Pulsacyjny elektroniczny zawór rozprężny PXV reguluje przepływem czynnika chłodniczego do parownika poprzez dostosowanie czasu otwarcia dyszy. Pozwala to na regulację w szerokim zakresie wydajności, oraz usprawnia kontrolę przegrzania podczas zmiennych warunków obciążenia. Dostępnych jest 9 modeli zaworów o nominalnej mocy od 1 kW do 24 kW. Wysoka precyzja i niezawodna kontrola przepływu czynnika chłodniczego pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności całego układu. Zawory PXV mogą być stosowane w układach chłodniczych z jednym lub kilkoma parownikami oraz w układach odszraniania gorącymi gazami (hot gas by-pass) z regulacją wydajności.

V800
Elektroniczny moduł wykonawczy V800 został stworzony z myślą o pulsacyjnych elektronicznych zaworach rozprężnych w celu regulacji temperatury przegrzania parownika. Moduł może pracować w samodzielnym układzie (standardowa instalacja), w instalacji wielokrotnej lub w instalacji wielokrotnej z podwójnymi parownikami.
V800 dedykowany jest dla elektromagnetycznych pulsacyjnych zaworów rozprężnych PXV, ponad to może współpracować z wybranymi modelami pulsacyjnych elektromagnetycznych zaworów rozprężnych firm Danfoss, Alco oraz Parker.
 

ID 985/V
ID 985/V jest elektronicznym regulatorem chłodniczym, który poza cechami standardowego regulatora ID985 LX (sterowanie: sprężarką, wentylatorem,odszranianiem (również drugiej chłodnicy)) został wyposażony w dodatkowe parametry służące do kontrolowania modułu wykonawczego V800.
Zasilanie 100-240 Vac powoduje, że regulator jest odporny na skoki napięcia oraz przeciążenie linii zasilającej. Port TTL umożliwia zastosowanie Karty Kopiującej ułatwiającej programowanie parametrów. Obecność portu RS-485 umożliwia bezpośrednie podłączenia do SystemuTelevis. Natomiast funkcja Link umożliwia połączenie z V800 (lub innymi urządzeniami Eliwell) przez co możliwa jest synchronizacja odszraniania i bezpośrednia regulacja modułu V800 oraz zaworu PXV z poziomu ID 985/V.

IWK/V
Programator IWK/V (wyświetlacz) dzięki przyłączu TTL pozwala na modyfikację parametrów pracy  modułu wykonawczego V800. Poza tym umożliwia podgląd odczytu temperatury.

Czujnik NTC Fast
Czujnik temperatury NTC Fast charakteryzuje się 2 razy szybszym czasem reakcji (5s) na zmiany temperatury czynnika chłodniczego znajdującego się za chłodnicą w porównaniu do tradycyjnych czujników NTC (10s). Powoduje to optymalizację pracy zestawu sprężarkowego oraz obniżenie zużycia energii elektrycznej.

EWPA 030 (0-5V)
Ratiometryczny przetwornik ciśnienia EWPA 030 (0-5V) zapewnia precyzyjne działanie przy szerokim zakresie temperatur pracy (standardowy EWPA 030 4...20mA  temp.pracy:-25...80oC, EWPA 030 0-5V temp.pracy:-40...120oC).

System sterowania elektronicznym pulsacyjnym zaworem rozprężnym posiada możliwość bezpośredniego lub pośredniego podłączenia do systemu monitoringu i rejestracji SystemuTelevis. Gwarantuje on wysoką jakość oraz bezpieczeństwo świeżych i mrożonych produktów stając się najlepszym rozwiązaniem dla systemów chłodzenia wyróżniających się oszczędnością energii.

Firma AVICOLD, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne oraz polskie wersje oprogramowań oraz dokumentacji.

mgr inż. Jolanta Kowal
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 10-11/2011)
 

 
 

Televis Compact 600-autonomiczna jednostka monitorująca firmy ELIWELL

    Firma Eliwell wyszła naprzeciw potrzebom swoich klientów i opracowała nową generację urządzeń monitorująco-zarządzających. TelevisCompact 600 jest następcą dobrze znanej serii TelevisCompact 60. Jest elastycznym modułowym rozwiązaniem przystosowanym do zdalnego monitoringu i zarządzania urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacyjnymi zainstalowanymi w supermarketach, magazynach, centrach gastronomicznych itp. Łącząc wieloletnie doświadczenia oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne producent wyposażył nową wersję w dodatkowe funkcje, które zostaną opisane poniżej.

 • Dotykowy wyświetlacz LCD

    Zastosowanie kolorowego, 3,5 calowego, dotykowego wyświetlacza umożliwia w łatwy sposób podglądać odczyty oraz stany wyjść, zmieniać ustawienia oraz zarządzać urządzeniem z poziomu lokalnego.

 • Łącze LAN

    Platforma systemowa oparta na serwerze WEB, pozwala na zdalne połączenie się użytkownika z obiektem za pośrednictwem sieci Internet. Wykorzystując dowolne urządzenie wyposażone w łącze internetowe (komputer PC, Smartfon, Tablet) i tradycyjną przeglądarkę można w prosty sposób zdalnie zarządzać i monitorować poszczególne sterowniki połączonych w systemie Televis za pomocą sieci RS-485 lub modułów radiowych. Dzięki zastosowaniu łącza internetowego mamy również możliwość przesyłania informacji o wystąpieniu alarmów. Wykorzystując serwer pocztowy mamy możliwość wysyłania komunikatów alarmowych w formie e-maila. Natomiast wykorzystując bramkę „e-mail do sms” można przesłać komunikat alarmowy w formie SMS na dowolny telefon GSM.

 • Modem GSM

    Urządzenie wyposażone jest również w złącze RS-232 umożliwiające podłączenie zewnętrznego modemu GSM. Funkcja ta daje możliwość połączenia się z urządzeniem w miejscach gdzie nie występuje sieć przewodowa. Zastosowanie modemu GSM pozwala również na bezpośrednie wysyłanie komunikatów alarmowych SMS oraz na informowanie za pomocą wdzwaniania się na określony numer telefonu.
 

    Jak sama nazwa wskazuje urządzenie posiada kompaktową budowę, pozwalającą na łatwy montaż naścienny w dowolnym miejscu monitorowanego obiektu. Pamięć wewnętrzna urządzenia pozwala na gromadzenie rejestrów z ok. roku (zgodnie z dyrektywą HACCP). TelevisCompact 600 został wyposażony w dodatkowy slot na karty SD, pozwalający na zwiększenie liczby archiwizowanych rejestrów. Poza tradycyjną rejestracją temperatury i stanów poszczególnych wejść i wyjść  opartą na sztywnym interwale, posiada również możliwość rejestracji zdarzeń asynchronicznych.

    Firma AVICOLD, jako polski przedstawiciel firmy Eliwell, zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie techniczne oraz polskie wersje oprogramowań i dokumentacji.
 

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W.  AVICOLD Sp.J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 9/2011)

 
 

Presostaty w układach chłodniczych firmy RANCO

PRESOSTATY

Presostaty zwane inaczej wyłącznikami ciśnieniowymi to elektro-mechaniczne przekaźniki sterowane ciśnieniem za pośrednictwem membrany mieszkowej.  Pozwalają one  na utrzymywanie określonego ciśnienia w regulowanym układzie. Ciśnienie oddziałujące na membranę powoduje ruch wyłącznika kontaktowego zamykającego lub otwierającego obwód przekaźnika (wyłącznika prądu elektrycznego). Dzięki tej własności presostaty znalazły wiele zastosowań w układach chłodniczych. Stosowane są do regulacji oraz zabezpieczenia. W zależności od przypisanych wartości mogą włączać sygnalizatory świetlne lub dźwiękowe, zawory elekromagnetyczne lub styczniki elektryczne.

W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić:

 • Presostaty różnicowe oleju,
 • Presostaty niskiego ciśnienia,
 • Presostaty wysokiego ciśnienia,
 • Presostaty podwójne

 Wybrane rodzaje presostatów zostaną opisane na przykładzie produktów firmy Ranco.

 PRESOSTATY RÓŻNICOWE CIŚNIENIA OLEJU

Presostat różnicowo olejowy jest przeznaczony do zabezpieczenia sprężarek wyposażonych w zewnętrzną pompę olejową. Jego zadaniem jest zabezpieczenie sprężarki przed niedostatecznym smarowaniem panewek wału korbowego. Odbywa się to poprzez pomiar różnicy ciśnienia oleju na wyjściu z pompy oleju a ciśnieniem występującym w karterze sprężarki.  Jeśli jest niewystarczająca ilość oleju w sprężarce lub uszkodzona jest pompa oleju,  nie będzie występować wystarczająca różnica ciśnienia to presostat wyłączy układ. Ze względu na to, iż podczas postoju sprężarki ciśnienia równoważą się w presostatach różnicowych ciśnienia oleju zastosowano zwłokę czasową.  Pozwala to na rozruch sprężarki przy braku różnicy ciśnienia oraz na wytworzenie jej w określonym czasie.

Przykładem presostatu różnicowego olejowego firmy RANCO jest P30-3801.W przypadku tego modelu zwłoka czasowa wynosi 120 sekund oraz posiada regulowaną minimalną różnicę od 0,3 do 4 barów.

 Pośród szerokiego asortymentu presostatów firmy RANCO możemy wyróżnić presostaty pojedyncze O16 oraz podwójne O17. Presostaty pojedyncze z serii „O16” można podzielić na dwie grupy presostaty niskiego ciśnienia z zakresem regulacji od  -0,3 do 7 barów i wysokiego ciśnienia z zakresem regulacji od 7,0 di 30 barów.

 PRESOSTATY NISKIEGO CIŚNIENIA

Presostaty niskiego ciśnienia zawdzięczają swoją nazwę swojej lokalizacji w instalacji. Podłączane są one do przewodu ssawnego i wyłączają poszczególne komponenty gdy ciśnienie jest zbyt niskie. Na ogół stosuje się je do sterowania pracą sprężarek lub jako zabezpieczenie przed zbyt niskim ciśnieniem w przewodzie ssawnym. W zależności od zastosowania mogą one posiadać reset automatyczny lub ręczny.

Model O16-H6703 posiada reset automatyczny, który pozwala na powrót układu do normalnej pracy zaraz po ustąpieniu przyczyny wyłączenia. Natomiast presostat O16-H6705 po ustąpieniu przyczyny wymaga fizycznego podejścia do presostatu i ręcznego zresetowania przez obsługę.

PRESOSTATY WYSOKIEGO CIŚNIENIA

Presostaty wysokiego ciśnienia zwane również presostatami maksymalnymi są przystosowane do pracy w warunkach wysokiego ciśnienia. Podłączane są do strony tłocznej instalacji gdzie mogą pełnić funkcje regulacyjną ciśnienia skraplania poprzez włączanie i wyłączanie wentylatorów skraplacza lub jako zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniem skraplania . Osiągnięcie maksymalnej dopuszczalnej wartości ciśnienia prowadzi do wyłączenie układu. Zapobiega to nadmiernemu obciążeniu sprężarki. Podobnie jak presostaty niskiego ciśnienia tak i presostaty wysokiego ciśnienia są wyposażone w resert automatyczny model O16-H6750, bądź ręczny model O16-H6751.

 PRESOSTATY PODWÓJNE (KOMBINOWANE)

Presostaty podwójne –serii O17- są praktycznym rozwiązaniem łączącym w jednej obudowie presostat niskiego i wysokiego ciśnienia . Posiadają regulowaną nastawę dla niskiego i wysokiego ciśnienia. Posiadają również reset automatyczny lub ręczny na wysokim ciśnieniu.

 NAJNOWSZE ROZWIĄZANIA

Najnowsze mini presostaty elektro-mechaniczne niskiego oraz wysokiego ciśnienia charakteryzują się:

 • stałą nastawą,
 • niewielkimi wymiarami,
 • niewielką wagą,
 • szybka instalacją.

Niewielkie wymiary pozwalają na montaż presostatów w szafach lub ladach chłodniczych, w których istotna jest minimalizacja gabarytów poszczególnych komponentów. Wykonany ze stali nierdzewnej element pomiarowy gwarantuje długą żywotność presostatów.

Dzięki nowej konstrukcji presostaty te są najlepszym rozwiązaniem dla układów chłodniczych i klimatyzacyjnych.

  

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp. J.
(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 8/2011)


 
 

Chłodnice powietrza firmy LU-VE Contardo

Firma Lu-Ve Contardo już od 25 lat jest producentem szerokiej gamy wymienników ciepła. Nieustannie prowadzone badania w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem pozwalają na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań. Dbałość o wykonanie każdego urządzenia zapewnia certyfikacja zgodna z normami ISO 9001. Każde urządzenie opuszczające bramę fabryki posiada certyfikat EUROVENT. Firma Lu-ve jako pierwsza w europie otrzymała, we wrześniu 2000, certyfikat EUROVENT - „CERTIFY- ALL” dla całej serii chłodnic i skraplaczy. Certyfikat ten gwarantuje, iż wartości katalogowe są wartościami rzeczywistymi.

Pośród całej gamy wymienników ciepła możemy wyróżnić wentylatorowe chłodnice powietrza w których zwiększenie wydajności uzyskuje się za pomocą wentylatora, wymuszającego przepływu powietrza poprzez parownik. W celu zwiększenia powierzchni wymiany ciepła powszechnie stosowane są parowniki lamelowe dające możliwość zwiększenia wydajności przy zmniejszonych gabarytach.
Lu-Ve jako pierwsza firma na świecie zastosowała technologię rurek wewnętrznie rowkowanych, które pozwalają na zwiększenie wydajności chłodnicy nawet o 73%.
Innowacją jest stosowanie opatentowanego rozdzielacza czynnika chłodniczego JET-O-MATIC®, który   pozwala na równomierne rozprowadzanie czynnika chłodniczego we wszystkich rurkach co daje bardziej stabilną i wydajną pracę parownika oraz efektywniejszy proces odszraniania.
Kolejnym elementem składowym chłodnicy są wentylatory. Zastosowanie wentylatorów ssących powoduje równomierne „rozłożenie” strumienia przepływającego powietrza, co poprawia warunki wymiany ciepła. Kolejną korzyścią zastosowania ssących wentylatorów jest równomierne zaszronienie parownika, a tym samym zmniejszenie czasu odszraniania dające oszczędność energii.
Zastosowanie opatentowanej osłony wentylatora JETSTREAMER® ze zintegrowanymi kierownicami zapewnia jednorodny przepływ powietrza przez wymiennik, większy całkowity strumień powietrza a także daleki zasięg strugi. Ponad to JETSTREAMER® pozwala na utrzymanie wysokich wydajności wymiany termicznej w przypadku oszronienia.
Wprowadzono również bardzo wydajny wymiennik TURUBOCOIL® złożony z aluminiowych wysokowydajnych lamel (TURBOFIN®) z turbulatorami o specjalnym kształcie redukującym osuszanie powietrza i powstawanie szronu oraz miedzianych rurek wewnętrznie rowkowanych o małej średnicy i wysokiej efektywności wymiany ciepła.
Produkowane przez firmę Lu-Ve Contardo chłodnice powietrza możemy podzielić w zależności od przeznaczenia na dwie grupy: chłodnice komercyjne oraz chłodnice przemysłowe.

Spośród komercyjnych chłodnic powietrza możemy wyróżnić następujące serie produktów:
Seria FHC.
Nowopowstała kompaktowa seria FHC jest rozszerzeniem poprzedniej rodziny SHC.
Nowa osłona wentylatora JETSTREAMER®, zapewnia jednorodne rozprowadzenie przepływu powietrza na wymienniku, większy strumień powietrza oraz  bardzo rozległy obszar użytkowania wentylatora w fazie oszronienia. Poza tym charakterystyczna jest cichobieżna praca i niskie zużycie energii. Dostępne są również wersje J z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BMD-SMD-BHD-SHD
Chłodnice podstropowe z dwustronnym wyrzutem powietrza. Charakteryzują się zoptymalizowanymi rozdzielaczami i obiegami chłodniczymi, które zapewniają maksymalne wydajności wymiennika ciepła w różnych warunkach pracy chłodnicy.
Gama BENEFIT (B): rozdzielacz JET-O-MATIC®
Gama SUPER (S): rozdzielacz Venturi
Seria BMA-SMA
Nowe chłodnice kątowe przeznaczone do małych komór chłodniczych. Posiadają superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 oraz nową obudowę ze stali ocynkowanej, pokrytej proszkowo farbą epoksypoliesterową jest odporna na korozję. Dostępna jest również wersja BENEFIT z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BHA-SHA
Chłodnice kątowe przeznaczone do małych komór chłodniczych o kształcie ograniczającym szkody powstałe podczas przypadkowych uderzeń. Kanały i osłony wentylatora oraz panele boczne są wykonane ze sprawdzonego materiału stosowanego już od dziesięcioleci w lodówkach komercyjnych o niskiej temperaturze. Ponad to posiada super wydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2. Dostępna wersja BENEFIT z opatentowanym rozdzielaczem JET-O-MATIC®
Seria BHP-SHP
Chłodnice BHP-SHP dedykowane są do regałów chłodniczych. Wyposażone są w superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 charakteryzujący się wysokim wskaźnikiem wydajność/koszt. Dostępne są również wersje BENEFIT z silnikiem elektronicznym.
Seria BHS-SHS
Chłodnice BHS-SHS przeznaczone dla szaf i małych komór chłodniczych  Posiadają superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2 charakteryzujący się wysokim wskaźnikiem wydajność/koszt. Dostępne są również wersje BENEFIT z silnikiem elektronicznym.

Przemysłowe chłodnice powietrza
Seria CHS-LHS
Chłodnice serii CHS-LHS przeznaczone do komór chłodniczych.
CHS  charakteryzuje się wymiennikiem ciepła TURBOFIN® 3 z przesuniętymi rzędami rurek do zastosowań w temperaturach dodatnich oraz ujemnych, dla komór przeznaczonych do przechowywania produktów z niską zawartością wilgoci lub opakowanych.
LHS charakteryzuje się wymiennikiem ciepła TURBOFIN® 4 z wewnętrznie rowkowanymi rurkami w rzędach, charakteryzujący się ulepszoną powierzchnią wtórną lamel w stosunku do powierzchni pierwotnej rurek, przeznaczony do zastosowań w komorach do przechowywania produktów z wysoką zawartością wilgoci i do zamrażania.
Seria CDH
Chłodnice CDH z podwójnym wyrzutem powietrza dostępne są w 3 wersjach  wersjach: SLIM (CD45H - Ø 450mm (4P), LOW Ventilation (CDH63H - Ø 630mm (6P)) oraz HIGH Capacity (CD64H - ¨ 630mm (4P)). Wyposażone są w superwydajny wymiennik ciepła Turbocoil® 2. Dostępne są również w wersjach specjalnych z lamelami ALUPAINT®, lamelami miedzianymi CU, z tacą izolowaną oraz z obudową ze stali nierdzewnej
Seria FF (Fast Frezer)
Chłodnice serii FF charakteryzują się cichobieżną pracą oraz niskim zużyciem energii . Zastosowano również wymiennik ciepła  TURBOFIN® 4 z wewnętrznie rowkowanymi rurkami w rzędach. Przeznaczone do instalacji chłodniczych i mroźniczych (tunel) produktów spożywczych.

 

mgr inż. Jolanta Kowal
P.W. AVICOLD Sp.J.

(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna"6-7/2011)

 
 

Wzierniki cieczy z indykatorem wilgotności firmy GAR

      Wzierniki cieczy są istotnym elementem mającym zasadnicze znaczenie podczas kontroli pracy instalacji chłodniczej lub klimatyzacyjnej. Aktualnie wszystkie wzierniki firmy GAR wyposażone są w indykator wilgotności, który w szybki i łatwy sposób pozwala na ocenę stopnia zawilgocenia przepływającego czynnika chłodniczego w zależności od zabarwienia indykatora. Jeśli indykator ma intensywny zielony kolor, znaczy to, iż w czynniku znajduje się znikoma ilość wilgoci, która nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu układu chłodniczego. Natomiast, gdy kolor ten zmienia się w kolor jasno zielony, świadczy że pewna ilość wilgoci (Tabela 1) jest w instalacji i należy ją z niej usunąć. Najlepiej zrobić to poprzez wymianę filtra odwadniacza. Zmiana koloru indykatora na żółty, oznacza, iż ilość wilgoci w instalacji jest zbyt wysoka (Tabela 1) i należy ją zredukować, poprzez usunięcie czynnika chłodniczego z instalacji oraz jej osuszenie czyli wykonanie próżni i utrzymywania jej do całkowitego usunięcia wilgoci z instalacji.
      Wzierniki najczęściej montowane są bezpośrednio za filtrami odwadniaczami. Takie umiejscowienie pozwala również w szybki sposób ocenić ewentualny niedobór lub braki czynnika chłodniczego w instalacji oraz stopień zabrudzenia filtra odwadniacza. Niedobór czynnika w instalacji będzie się objawiał niepełnym przepływem. Widoczne we wzierniku drobne pęcherzyki, występujące w ciekłym czynniku oraz odczuwalna różnica temperatury przed i za filtrem świadczy o zbyt dużych oporach przepływu czynnika przez filtr, spowodowanych zanieczyszczeniem i sygnalizuje konieczność wymiany filtra na nowy. W przypadku, gdy odległość lub różnica poziomów pomiędzy agregatem a układem dławiącym jest znaczna, zaleca się zastosowanie wziernika bezpośrednio przed układem dławiącym. Daje to możliwość kontroli występowania pęcherzyków pary, które powodują nieprawidłową pracę układu rozprężnego objawiającą się nierównomiernym oszronieniem parownika. Ponadto wzierniki wykorzystywane są do oceny poprawności pracy odolejaczy oraz jakości oleju. W tym celu montuje się je na linii odprowadzenia oleju pomiędzy odolejaczem, a zbiornikiem oleju.

      Firma GAR posiada w swojej ofercie wzierniki do lutowania (SPU-S), skręcane w wersji z oboma przyłączami typu męskiego (SPU-MM), oraz do nakręcenia na filtr odwadniacz z jednym przyłączem żeńskim (SPU-MF). Ponadto dostępne są również wzierniki do nakręcenia na filtr z przyłączem ORS (SPU-MF/ORS), który stosuje się w chłodnictwie transportowym.

 

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp.J.

(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 5/2011)

Tabela 1: Zabarwienie indykatora w zależności od ilości wody w czynniku.

Czynnik
chłodniczy
Temperatura
ciekłego
czynnika
Zielony
SUCHY
Żółty
WILGOTNY
TYP °C ppm ppm
R 407C R-22
R-410A
25 30 100
50 50 210
R -134a 25 18 33
50 45 80
R-404A R-507 25 10 40
40 40 115

 
 

Połączenia skręcane w instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych

Instalacje chłodnicze w większości wykonuje się w oparciu o połączenia lutowane, natomiast połączenia skręcane powinny być stosowane tylko tam, gdzie są one niezbędne ze względów technologicznych (zastosowanie gwintowanego połączenia kielichowego daje możliwość szybkiego serwisu w trakcie eksploatacji). Najczęściej połączenie takie stosuje się na filtrach odwadniaczach, termostatycznych zaworach rozprężnych itp. W połączeniu tym szczelność instalacji uzyskuje się poprzez zaciśnięcie miękkiej rury miedzianej, uformowanej w kielich, pomiędzy stożkową powierzchnią przyłącza, a nakrętką narzutową. Takie połączenie powoduje, iż miękka miedź szczelnie przylega do powierzchni przyłącza stożkowego. Utwardzenie powierzchni kielicha, które ma miejsce z powodu nacisku, skutkuje tym, że uzyskanie szczelności, po rozłączeniu układu, nie zawsze jest możliwe, a ponadto powoduje kolejne zmniejszenie przekroju poprzecznego rury na powierzchni styku, co często jest przyczyną pęknięć i nieszczelności. Dlatego należy każdorazowo w takim połączeniu wykonać nowy kielich. Niestety nie zawsze układ instalacji pozwala nam na obcięcie zużytego kielicha i skrócenie instalacji. Aby uniknąć tych niedogodności, zaleca się stosować złączki do lutowania z wymiennym uszczelnieniem miedzianym. Atutami tego połączenia jest to, iż nie występuje osłabienie materiału na styku (kielich miedziany pełni tylko rolę uszczelniacza), oraz możliwość szybkiego serwisu.

 

mgr inż. Mariusz Parchański
P.W. AVICOLD Sp.J.

(artykuł pochodzi z "Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna" 4/2011)